Keď LÁSKA je len prázdnym slovom, alebo kedy nie… je len slovom. – 2.časť

 

1., predošlá časť

 

Skutočná láska nedáva okovy, nevlastní, neočakáva, nevyhráža, nekričí a mohol by som pokračovať. Láska láskavá je súcitná, nežná, ochotná počúvať aj šepot srdca keď v tichu plače ten druhý. Je objímajúca, ochotná pomáhať, starostlivá, liečivá, vnímavá.

No nedá mi aby som nepísal aj o rutine. Keď vlastne tú skutočnú čistú lásku odsunie nabok mozog, ego, rozum. Zrazu si ten človek ani neuvedomuje, že aj pri dávaní nejakého daru partnerovi, ten pocit radosti z dávania má v hlave a nie v srdci. Čo sa aj tak časom zistí, lebo si neváži vôbec dary ktoré dostáva, ale nedaj bože keby tá druhá strana si nevážila jeho dary, by bol oheň na streche.

Všímajme si aj dotyky srdcom. Skutočne milujúci človek sa dotýka aj nefyzicky. Počuje, vníma, cíti aj keď nie je vo vašej blízkosti. No ten, kto nemiluje, nič nevidí, nepočuje, nevníma, aj keď stojí vedľa vás. A o komunikácii už ani nehovoriac.

Milujúci jedinec dokáže počúvať, pýta sa keď niečo nechápe, má záujem nájsť riešenie, je tam dialóg a nie monológ. A neprestane, kým nenájdete spoločne riešenie. To vás práve stmeľuje ešte viac. Ak je to opačne, tak je to ako bič na partnera, nakoľko je presvedčený že má pravdu (logika) a inak to nemôže byť. Mláti hlava nehlava okolo seba s argumentami, bez toho aby chcel pochopiť, aspoň vypočuť druhú stranu. Chytá za slovíčka, vytrhuje z kontextu a zvyšuje hlas, agresiu, tlaky cez vyhrážky, podmienky. Páli za sebou aj to krásne  čo bolo, lebo ego nechápe, nerozumie, rúca sa niekoho ideál o láske, ktorá bola len už v hlave a nie v srdci.

Najprv takýto jedinec začne hrať rolu ochotného žiaka, ktorý sa chce zmeniť a nasľubuje hory doly, len aby mal istotu, že všetko bude po starom. Aj sa snaží na oko možno niekoľko týždňov, dní, no onedlho je opäť všetko tak ako pred tým.

Potom začne hrať rolu sudcu a začne súdiť , vyťahovať všetko možné a presviedčať, že on vie najlepšie, on je ten pravý, dobrotivý, naj, naj, naj vo všetkom a ten druhý je nikto a slepý.

Ak ani to neprejde, potom začne hrať rolu obete. Ľutujte ma všetci, veď ja len to a ono. Prázdne frázy len tak lietajú do vzduchu. Skúša takto obmäkčiť , vynútiť zmenu rozhodnutia, hľadá skulinku, kde by našiel nový argument aby opäť po oddychu mohol zaútočiť.

Našli ste sa v tomto článku? Viem, že je nás, vás veľa. Takto podobne fungujú nešťastné manželstvá, vzťahy. Je čas vedieť kde sme, kam smerujeme a či ešte nie je neskoro. Tieto a budúce roky nás budú oslobodzovať z okov nemilujúcej lásky.

Láska je nemajetnícka, slobodná a je na čase si to nie len uvedomiť, ale aj žiť podľa nej. Teraz sa ukážu aj milujúce charaktery vašich, našich blízkych.  Slobodne si vyberme, slobodne milujme a už nikdy slovo LÁSKA nevypustíte z úst bez srdiečka. Verte, že niekedy stačí rozprávať v tomto prípade srdiečkom a tá druhá strana počuje.

S láskou pre nás všetkých

Apukhe

 

Pre www.gaia2010.sk napísal Ján Shogun Bálint. Táto správa môže byť ďalej šírená v neskrátenej, neupravenej podobe a len pre nekomerčné účely, pokiaľ bude pripojená celá táto poznámka aj s aktívnymi odkazmi. Ďakujem za pochopenie.

Zdieľajte článok

Share on facebook
Share on twitter