Áno alebo nie, alebo čo sa nachádza medzi nimi.

 

Ťažká téma, ľahké písanie alebo opačne? Nie, som vedený  cez moje srdce a nedá mi to. Jednoducho mám, chcem písať. Opäť sa nakopili informácie na včerajšom stretnutí, kde som najčastejšie riešil túto časť nášho bytia na zemi. Tak poďme do toho.

Určite ste zažili, keď sa vás niekto na niečo opýtal a zároveň dá aj odpoveď. Mal by som, mohol by som…. Tak prečo to neurobíte? Pýtam sa a potom je veľké ticho, alebo sa spustia výhovorky. A ja počúvam, koľko pravdivých argumentov má rozum a srdce v tichu plače. Už staré múdre príslovie hovorí, že sa nedá sedieť na dvoch stoličkách a predsa si to chceme vyskúšať. Sme nepoučiteľní. Veľmi ťažko sa niekedy rozhoduje medzi ÁNO a NIE. Nato človek musí mať silu, veriť si, byť vyrovnaný. Počúvať srdce, ktoré pozná aj náš životný plán a komunikuje s nami cez naše vnútorné pocity a rovnako počúvať rozum, ktorý so svojou dynamikou nám pomáha uskutočniť naše ciele. No v živote to najčastejšie chodí tak, že nechávame rozum so svojim hlasitým krikom prehlušiť tiché volanie srdca, z čoho vzniká neistota. Poznáte ten stav, kedy rozumovo je vám to jasné a predsa necítite spokojnosť, šťastie, naplnenosť? Ani nemôžete, nakoľko ste si sami prehlušili hlas svojho srdca, intuície. Bolo by výhovorkou ak si poviete, že sa to nedá!  Všetko sa dá ak chceme! Je to len voľba medzi možnosťami. Po nejakej dobe aj tak zistíme, či naša voľba bola správna. Faktom ale aj tak je, že niet istoty. Niet žiadnej rozumovej istoty. Veď si všimnite, že celý svet s jeho rozumovými istotami sa rozpadáva. Všetko sa chveje a je to len na nás, kedy sa už konečne rozhodneme počúvať volanie, hlas nášho srdca.

Samozrejme najčastejšie v tomto smere sa riešia vzťahy. Verím, že poznáte rozdiel medzi „Mám ťa rád” a “Milujem ťa“.  Ak niekto miluje čistou láskou, tak sa nepýta rozumu na nič, lebo cíti v srdci všetky odpovede. No ak niekto má rád, má potrebu neustále riešiť kompromisy cez rozum. Mne to pripadá ako obchod z rozumu aj keď sa jedná o „lásku“. No osobne to cítim ako obchod vo vzťahu o vzťahu.  A v tomto procese to “áno” a “nie” je veľmi často len krehkým spojením našej „lásky“.  Prečo?  Počas mojich konzultácií sme sa dopracovali k jedenej veci. A budem sa opakovať. Ten vzťah im dáva „Istotu“ v niečom a tá istota je vlastne ten obchod, ktorý im neumožní urobiť ten správny krok vpred. Partner, partnerka, deti, rodina, kolega atď., im dávajú ilúziu istoty, že ak dodržia tento fiktívny obchod, tak sa budú mať dobre. No ale je veľmi veľkým, obrovským rozdielom medzi šťastím rozumu a srdca. A tak život ide ďalej, je nám imaginárne dobre s našimi istotami z rozumu a nešťastím srdca.

Prečo tak veľmi ťažko dokážeme naše áno alebo nie akceptovať cez srdce? Prečo uprednostňujeme radšej rozum? Prečo radšej prijímame lásku rozumom a nie srdcom? V tom nekonečnom hľadaní odpovede  sa nakoniec dopracujeme opäť ako vždy k našim životným skúsenostiam z minulosti v hľadaní istoty šťastia do budúcnosti. Práve preto naše “áno” či “nie” je vždy prefiltrované rozumom  a v týchto nižšie vibračných hodnotách v tu a teraz bez srdca sa rozhodujeme v očakávaní o lepšiu, krajšiu budúcnosť. A toto nám nikdy v živote neprinesie to skutočné láskyplné šťastie v srdci. Lásku si nekúpime To hádam už každý z nás vie. Tak prestaňme robiť obchody z rozumu.

Teraz ma ešte napadá iluzórna falošná nádej. Nahovárajme si čo len chceme, nakoniec aj tak to pokazené ovocie našej voľby si sami budeme musieť odstrániť. Nikto to neurobí za nás. Či v tomto živote, alebo v tom ďalšom.

Čo sa nachádza medzi áno a nie? Je to zodpovednosť za našu voľbu. Správne rozhodnutie nájdeme ak vypočujeme ako srdce, tak aj rozum. Zároveň si uvedomíme, že srdce nám dáva odpovede, ktoré rozum nedokáže chápať a tak rozum musí argumentovať. Tak ako majster nepotrebuje svoje odpovede vysvetľovať, obhajovať, bojovať o svoju pravdu, rovnako sa chová aj srdce. V pokore a čistote svojho poznania len čaká, kedy konečne prijmeme jeho pomoc, vedenie, nakoľko vie, že raz sa to určite stane.

Jedna pani sa ma opýtala na akcii po niekoľkých hodinách konzultácie:  Odkiaľ máte istotu, že to čo ste povedal mne, je pravda? Mojou odpoveďou bolo. Vôbec mi prosím neverte. To čo som vám vtedy povedal, dovoľte si precítiť srdcom a spoznáte odpoveď na vašu otázku. Cítim, že to isté mám sem napísať aj pre teba, ktorý si sa dostal až sem na záver mojich slov. Precíť to všetko a  tvoje srdce odpovie.

S láskou pre nás všetkých

Ján Shogun Bálint

Pre www.gaia2010.sk uverejnil Ján Shogun Bálint. Táto správa môže byť ďalej šírená v neskrátenej, neupravenej podobe a len pre nekomerčné účely, pokiaľ bude pripojená celá táto poznámka aj s aktívnymi odkazmi. Ďakujem za pochopenie.

Zdieľajte článok

Share on facebook
Share on twitter

Máte pocit, že sa chcete opýtať, kozultovať, potrebujete poradiť?

Môžete sa objednať na poradenstvo, konzultáciu.